Witam i zapraszam do promocji dorobku kultury narodowe niech listopad 2018 będzie miesiącem bez jazgotu politycznego chętnych zapraszam do współpracy
Translate page
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 564
· Najnowszy użytkownik: simonasab
Losowa fotografia
Partita legenda polskiej muzyki rozrywkowej
Napisane przez Andrzej Michalski dnia 05 listopad 2018
Partita legenda polskiej muzyki rozrywkowej

PARTITA to pierwsza polska grupa wokalna o żeńsko męskim składzie w dalszym ciągu czynnie koncertująca tak w kraju jak i za granicą. Trwająca właśnie trasa koncertowa zatytułowana „PYTASZ MNIE CO CI DAM”, poświęcona jest dwóm jubileuszom – pięćdziesięciolecia nazwy i czterdziestopięciolecia obecnego składu grupy. Takie przeboje zespołu jak: „Pytasz mnie co ci dam”, "Kiedy wiosna buchnie majem", "Dwa razy dwa" (jedna z głównych nagród Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’73), "Wszystko za wszystko", "Marzyciele", "Mamy tylko siebie" czy "Głowa do góry" długo gościły na listach przebojów Polskiego Radia lat siedemdziesiątych, a dziś śpiewane są w trakcie koncertów PARTITY wspólnie z "targetem 50+" i nie tylko.

Zespół powstał w Warszawie we wrześniu 1966 r. z inicjatywy Janusza Kępskiego przy radiowym "Popołudniu z młodością". Formacja wykonywała początkowo transkrypcje utworów mistrzów muzyki klasycznej. Taki repertuar zarejestrowano na pierwszej płycie długogrającej. Pierwszy skład tworzyły - Agata Dowhań, Jeanette Mandelman, Hanna Motyka, Danuta Szafnicka i Hanna Szaniawska. W 1969 roku do zespołu dołączyły Magdalena Motyka i Jadwiga Konc, a nowym kierownikiem grupy został Leszek Bogdanowicz. PARTITA zmieniła styl, preferując lżejszy, pogodny repertuar. Formacja akompaniowała wielu wykonawcom w studiu i na koncertach. Rok 1970 to kolejna zmiana stylu zespołu. Kierownictwo muzyczne objął kompozytor Antoni Kopff (eks-Respekt). Wraz z nim do PARTITY dołączyły Anna Pietrzak i Alicja Majewska. Wkrótce nastąpiła radykalna zmiana brzmienia zespołu. W skład grupy weszli wokaliści: Bronisław Kornaus (eks-Leliwa), Andrzej Frajndt (eks-Bardowie Warszawscy) i Andrzej Zawadzki (eks-Heliosi). W ten oto sposób PARTITA stała się pierwszą na polskim rynku muzyki rozrywkowej, mieszaną, damsko męską grupą wokalną. W 1972 r. PARTITĘ tworzyli: Andrzej Frajndt, Bronisław Kornaus, Alicja Majewska, Anna Pietrzak i Agata Dowhań, którą na krótko wymieniła Wanda Borkowska (Alibabki), a następnie już na stałe Ludmiła Zamojska. Kolejne występy festiwalowe umocniły czołową pozycję zespołu /obok "ALIBABEK"/ wśród polskich grup wokalnych. Nowe propozycje formacji szybko zdobywały popularność. Kompozycję "Kiedy wiosna buchnie majem" wyróżniono podczas X KFPP w Opolu (1972), a rok później (1973) utwór "Dwa razy dwa" otrzymał jedną z głównych nagród tego festiwalu.

W 1974 r. z zespołu odeszła A. Majewska, rozpoczynając karierę solową. Na jej miejsce przyszli nowi wykonawcy: Ewa Jurkiewicz (eks-Gramine) i Marek Niedzielko (eks-Leliwa). W 1976 r. w "PARTICIE" występowali: Anna Pietrzak, Jolanta Niewiadomska, Ewa Sośnicka (eks-Lipsony), Andrzej Frajndt, Wacław Masłyk i Ryszard Wagner. Na 10-lecie "PARTITY" wydany został trzeci album. Składały się nań nagrania radiowe zespołu, dokonane w różnych składach na przestrzeni kilku lat. Jubileusz uświetniony został uroczystym koncertem podczas MFP w Sopocie. Niedługo później z grupą rozstała się J. Niewiadomska. A. Pietrzak rozpoczęła karierę solową, R. Wagner podjął studia w PWSM, E. Sośnicka przeszła do grupy wokalnej "Aura", a A. Frajndt zaangażował się do amerykańskiego zespołu Up With People, by po powrocie z USA rozpocząć solową działalność piosenkarską. A. Kopff w 1977 r. założył grupę wokalną "Familia". 26 czerwca 1993 r. "PARTITĘ" reaktywowano na XXX KFPP w Opolu. Wystąpili wówczas: A. Pietrzak A. Majewska, L. Zamojska, B. Kornaus, M. Niedzielko, A. Frajndt. Od tej chwili zespół ponownie koncertuje w kraju, odwiedza ośrodki polonijne, nagrywa nowe piosenki oraz występuje w popularnych, a poświęconych jego dorobkowi artystycznemu programach telewizyjnych, takich jak "Szansa na sukces", "Od przedszkola do Opola", "Wideoteka dorosłego człowieka" czy "Jaka to melodia".

W 1997 roku "PARTITA" otrzymuje prestiżową nagrodę "Honorowego Srebrnego Asa '97", a w 2000 roku Zakon Trójcy Przenajświętszej /tzw. Trynitarzy/ wyróżnia zespół Srebrnymi Krzyżami Zakonu za charytatywną działalność na rzecz potrzebujących pomocy dzieci. W 2003 roku "Polskie Nagrania" wydają płytę zwierającą największe przeboje grupy, zatytułowaną "Pytasz mnie co ci dam", za którą rok później zespół otrzymuje "Złotą Płytę". W 2004 roku Polski Klub Biznesu nagradza grupę Honorowym Srebrnym Medalem Akademii Polskiego Sukcesu. W tym samym roku, jako grupa na co dzień związana z Warszawą, "PARTITA" otrzymuje kolejne zaszczytne wyróżnienie - "Warszawski Znak Jakości", przyznany za całokształt działalności. Rok 2007 przynosi "PARTICIE" jedną z najcenniejszych dla zespołu nagród - "Statuetkę PFRONU", przyznaną za wieloletnią opiekę artystyczną nad młodzieżą niepełnosprawną ogólnopolskich festiwali piosenki dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, w tym szczególnie za pracę w ramach Ciechocińskich Impresji Artystycznych Fundacji "PRO OMNIBUS". W tym samym roku mają miejsce kolejne zaszczyty - indywidualne Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz "Honorowa Perła Polskiej Gospodarki", przyznana przez wydawnictwo "Polish Market" w dziedzinie "szerzenia wartości społecznych". Wrzesień 2009 roku, to z kolei Nagroda Specjalna Polskich Nagrań "MUZA" przyznana za całokształt działalności zespołu związanej z wydawnictwem.

Niezaprzeczalnie bardzo ważną i znaczącą, a przyznaną w 2013 roku z okazji 50-lecia Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu przez Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej, Prezydenta Miasta Opola oraz Dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, jest nagroda - IKONA FESTIWALI OPOLSKICH. Nagroda ta podkreśla nie tylko wielokrotny udział grupy w tym najważniejszym dla polskiej piosenki wydarzeniu, ale także wyróżnienia i nagrody otrzymywane w tymże festiwalu przez "PARTITĘ". Trzeciego grudnia 2013 roku, w trakcie uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie, PARTITA otrzymała honory "Zasłużony Dla Kultury Polskiej" i "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Utwory dla zespołu pisali najbardziej renomowani i popularni twórcy polskiej estrady - Antoni Kopff, Jonasz Kofta, Janusz Kondratowicz, Marian Zimiński, Bogdan Olewicz, Janusz Kępski, Andrzej Kuryło, Jerzy Kleyny, Andrzej Bianusz, Jan Świąć i inni. Będąc jedynym na polskim rynku estradowym, czynnie działającym, wokalnym zespołem "tamtych lat", "PARTITA" dalej podtrzymuje dobre tradycje wielogłosowej sztuki estradowej, biorąc udział w wielu artystycznych przedsięwzięciach, tak w kraju jak i za granicą. "Obecnie "PARTITĘ" tworzą weterani grupy, wokaliści z najdłuższym, ponad trzydziestopięcioletnim stażem w zespole: Anna Pietrzak, Ludmiła Zamojska, Bronisław Kornaus i Andrzej Frajndt.

Powered by PHP-Fusion 2002 - 2018 - copyright © Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU AGPL v3.